Minnesota-Scores.net

MN Scores >> Boys: FB Soc BB Hock WR Base Lax Girls: VB Soc BB Hock SB Lax

Twitter Facebook G+

ND Scores >> Boys: FB Soc BB Hock WR Base          Girls: VB Soc BB Hock SB

Twitter Facebook G+

Submit a Score | Radio | FAQ | Tiebreaker Margin | Advertising | NFL QRF | Contact | About | Message Boards

Tuesday, November 7, 2017
Football
Share Share
Print this Story
Email this Story

State quarterfinal nuggets

By Ryan Phelps
Anytown, MN

Section seeds still standing (9M through 5A)

8 seeds: 0 (0 in 2016, 0 in 2015, 0 in 2014, 0 in 2013)

7 seeds: 0 (0, 0, 0, 0)

6 seeds: 0 (0, 0, 0, 0)

5 seeds: 0 (0, 2, 1, 2)

4 seeds: 1 (2, 0, 1, 1)

3 seeds: 6 (6, 5, 5, 8)

2 seeds: 13 (8, 9, 5, 10)

1 seeds: 28 (32, 32, 36, 27)

 

Section seeds still standing (Class 6A)

8 seeds: 0 (0 in 2016, 0 in 2015, 0 in 2014, 0 in 2013)

7 seeds: 0 (0, 0, 0, 0)

6 seeds: 0 (0, 0, 0, 0)

5 seeds: 0 (0, 0, 0, 0)

4 seeds: 0 (0, 0, 0, 2)

3 seeds: 2 (1, 0, 0, 0)

2 seeds: 2 (3, 4, 4, 3)

1 seeds: 4 (4, 4, 4, 3)

 

Twos trump: 15 #2 seeds advanced to state

  • 32 of 52 sections had the #1 seed advancing to state
  • Only one #4 seed qualified for state
    • #4 Mountain Lake Area (9M, Section 3)

 

Teams remaining: 56

  • Eight teams from each of the 7 classes
  • 28 will move on to the State Semifinals

 

Pick a winner: three quarterfinals feature two undefeated teams squaring off

  • 9M: Spring Grove (11-0) vs Verndale (11-0) at Buffalo
  • 1A: Ada-Borup/Norman County West (11-0) vs Braham (10-0) at Brainerd
  • 2A: Caledonia (10-0) vs Minneapolis North (10-0) at Burnsville

 

Undefeated teams remaining: 17 (19 in 2016)

  • 9M=3, 1A=5, 2A=2, 3A=2, 4A=4, 5A=0, 6A=1
  • Six teams lost their first game of the year in the section finals: BOLD, Hawley, Kasson-Mantorville, Otter Tail Central, Red Rock Central, Robbinsdale Cooper

 

No revenge: of the seven rematches, no teams avenged losses in last year’s section finals

  • Spring Grove has played in the section finals every year since 2011
    • They had lost to Grand Meadow each of the previous five seasons
    • They defeated Grand Meadow in the semifinals this year, then beat Cleveland in the section finals
  • Three section finals matchups ended with the same result as 2015 and 2016
    • Stephen-Argyle def. Kittson County Central, Braham def. Hinckley-Finlayson and Andover def. St. Francis for the third straight year in the section finals

 

Worst records in the state quarterfinals

  • 2A, Section 7: Moose Lake-Willow River (6-5)
  • 2A, Section 2: Blue Earth (7-4)
  • 2A, Section 6: West Central/Ashby (7-4)
  • 4A, Section 6: Becker (7-4)
  • 1A, Section 2: Bethlehem Academy (7-3)
  • 5A, Section 5: St. Louis Park (7-3)
  • 6A, Section 3: Lakeville North (7-3)
  • 6A, Section 3: Prior Lake (7-3)
  • 6A, Section 5: Maple Grove (7-3)

 

Ready to repeat? Four of seven teams will try to defend their titles

  • 6A, Totino-Grace lost to Lakeville North in the section finals
  • 5A, Elk River vs Andover
  • 4A, Benilde-St. Margaret's lost to Orono in the section semifinals
  • 3A, Rochester Lourdes vs St Croix Lutheran
  • 2A, Caledonia vs Minneapolis North
  • 1A, Minneapolis North (now in Class 2A) vs Caledonia
  • 9M, Grand Meadow lost to Spring Grove in the section semifinals

 

Streak extenders

  • #1(2A) Caledonia won their 38th consecutive game on Friday, 35-7 over Triton
  • 38 games is the longest active winning streak in Minnesota football and tied for 11th all-time
  • Minneapolis North has the second longest active winning streak at 23 games
  • One of these streaks will end this week as Caledonia will face Minneapolis North in the state quarterfinals
  • 76 games is the longest consecutive winning streak in Minnesota football history, accomplished by Stephen-Argyle from 2003-08

 

Streaky season

  • Moose Lake-Willow River (Class 2A) lost four straight games and have now won four in a row
  • Prior Lake (6A) lost three straight games and have now won six in a row

 

Back at State

  • 26 teams are returning to state from last year's field
  • 30 have had at least a year off since their last trip to state
  • Three teams are making their first ever trips: North Woods, St. Louis Park and Ada-Borup/Norman County West (AB/NCW have both made previous trips before their co-op)
  • The longest layoffs between tournament berths: Russell-Tyler-Ruthton (1990), West Central/Ashby (1999), Mora (2009), Pequot Lakes (2009), Verndale (2009), Cretin-Derham Hall (2011), Paynesville (2011), Spring Grove (2011), Edina (2012), Jordan (2012), Mayer Lutheran (2012), Nevis (2012)
  • Eden Prairie is making their 13th straight trip to state, which is the longest active run
  • They've qualified for state every year since 1996 except for 2004
  • Mahnomen is making their 26th overall trip to state, which is tied for the most all-time (with Totino-Grace, which failed to qualify this year)
1998-2017 Eleven Seven Corp - Powered by MNSOnet at net.minnesotasportsonline.com
PrepGIANT.com NetworkMinnesota-Scores | NorthDakota-Scores | Report Score | Coach Login
Tournament Brackets | CraigOlsonSports | PheasantCountry |