Minnesota-Scores.net

MN Scores >> Boys: FB Soc BB Hock WR Base Lax Girls: VB Soc BB Hock SB Lax

Twitter Facebook G+

ND Scores >> Boys: FB Soc BB Hock WR Base          Girls: VB Soc BB Hock SB

Twitter Facebook G+

Submit a Score | Radio | FAQ | Tiebreaker Margin | Advertising | NFL QRF | Contact | About | Message Boards

Tuesday, November 7, 2017
Football
Share Share
Print this Story
Email this Story

State Tournament Appearances

By Ryan Phelps
Anytown, MN

Section Final Success (previous sections championships)

9-Man Teams

  • Cromwell-Wright: 18th trip to state (1988, 91-92, 95-01, 03, 05-06, 09-10, 14, 16-17)
  • Mountain Lake Area: 3rd trip (2012, 13, 17)
    • Qualified for state as Mountain Lake in 1980
    • Qualified for state as Mountain Lake/Butterfield-Odin in 1991, 02, 03
  • Nevis: 5th trip (1981, 90, 93, 12, 17)
  • North Woods: 1st trip (2017)
    • Qualified for state as Orr in 1997, 99, 09
  • Russell-Tyler-Ruthton: 2nd trip (1990, 17)
    • Qualified for state as Russell in 1978-80
    • Qualified for state as Ruthton in 1975, 80, 85-86
    • Qualified for state as Tyler in 1979-80
  • Spring Grove: 3rd trip (2003, 11, 17)
  • Stephen-Argyle: 16th trip (1996-07, 09, 15-17)
  • Verndale: 16th trip (1981, 86, 87, 89, 93-94, 96-98, 00, 02, 03, 07-09, 17)

**2 of these teams qualified for last year's state tournament: Cromwell-Wright, Stephen-Argyle

 

1A Teams

  • Ada-Borup/Norman County West: 1st trip to state (2017)
    • Qualified for state as Ada-Borup in 2001, 08-11, 13
    • Qualified for state as Norman County West (with other co-ops) in 1983-86, 88, 93, 14)
  • Bethlehem Academy: 4th trip (2012-13, 15, 17)
  • Braham: 10th trip (1995, 98, 99, 04, 11, 13-17)
  • Goodhue: 10th trip (1998, 01, 03-07, 10, 15, 17)
  • Mahnomen: 26th trip (1974-76, 79-83, 85, 89-93, 98, 03, 04, 07, 10-17)
  • Mayer Lutheran: 6th trip (1980, 87-88, 00, 12, 17)
  • Minneota: 14th trip (1985-89, 92-94, 09, 10, 13-15, 17)
  • Wabasso: 7th trip (1987, 99, 03, 05-06, 16-17)

**3 of these teams won the section championship last year: Braham, Mahnomen, Wabasso

 

2A Teams

  • Barnesville: 5th trip to state (1978, 09-10, 16, 17)
  • Blue Earth: 8th trip (1972, 1990, 06, 11-12, 14-15, 17)
  • Caledonia: 13th trip (1974, 76, 05, 07-12, 14-17)
  • Minneapolis North: 7th trip (2000, 03, 09, 14-17)
  • Moose Lake-Willow River: 12th trip (2000, 06-15, 17)
    • Qualified for state as Moose Lake in 1977
  • Paynesville: 3rd trip (1979, 11, 17)
  • Pipestone: 5th trip (1977, 80, 14-15, 17)
  • West Central/Ashby: 3rd trip (1995, 99, 17)

**3 of these teams won the section championship last year: Barnesville, Caledonia, Minneapolis North (in 1A)

 

3A Teams

  • Fairmont: 9th trip to state (1978, 82, 89, 92, 96-97, 11, 13, 17)
  • Jordan: 5th trip (1980, 83, 94, 12, 17)
  • Mora: 8th trip (1976, 85, 88, 93, 95-96, 09, 17)
  • Pequot Lakes: 2nd trip (2009, 17)
  • Pierz: 14th trip (1981, 89, 91, 03-05, 07, 09, 11, 13-17)
  • Proctor: 9th trip (1985, 91, 98, 06-08, 13, 15, 17)
  • Rochester Lourdes: 13th trip (1979-80, 82-83, 06-08, 10, 12-14, 16-17)
  • St Croix Lutheran: 8th trip (2006, 11-17)

**3 of these teams won the section championship last year: Pierz, Rochester Lourdes, St Croix Lutheran

 

4A Teams

  • Becker: 16th trip to state (1985, 89, 90, 94-95, 97, 01-06, 12, 14-15, 17)
  • Cloquet: 8th trip (1976, 83, 86-87, 13-14, 16-17)
  • Fridley: 6th trip (1978, 89-90, 15-17)
  • Holy Angels: 6th trip (2001, 04-05, 13-14, 17)
  • Marshall: 4th trip (1991, 15-17)
  • Rocori: 9th trip (1977, 86, 91, 05, 11, 14-17)
  • South St. Paul: 8th trip (1993, 04, 11, 13-17)
  • Winona: 3rd trip (1987, 16-17)

**6 of these teams won the section championship last year: Cloquet, Fridley, Marshall, Rocori, South St. Paul, Winona

 

5A Teams

  • Andover: 4th trip to state (2007, 13, 15, 17)
  • Apple Valley: 14th trip (1977-79, 84-86, 88, 90, 92-93, 12-13, 16-17)
  • Brainerd: 10th trip (1984, 90, 96, 98, 04, 07, 09, 10, 13, 17)
  • Elk River: 8th trip (1982, 89-92, 12, 16-17)
  • Mahtomedi: 13th trip (1980, 83, 85-86, 96, 02, 05, 07-10, 16-17)
  • Mankato West: 12th trip (1999, 02, 06, 08-12, 14-17)
  • Owatonna: 7th trip (1982, 98-99, 12-13, 16-17)
  • St Louis Park: 1st trip (2017)

**5 of these teams won the section championship last year: Apple Valley, Elk River, Mahtomedi, Mankato West, Owatonna

 

6A Teams

  • Cretin-Derham Hall: 24th trip to state (1984, 88, 90-05, 07-11, 17)
  • Eden Prairie: 21st trip (1996-03, 05-17)
  • Edina: 3rd trip (1981, 12, 17)
    • Qualified for state as Edina West in 1978
  • Lakeville North: 17th trip (1979, 87, 88, 90-92, 94, 03, 07, 09, 11-17)
  • Maple Grove: 8th trip (1998, 01, 02, 13-17)
  • Minnetonka: 4th trip (2004, 12, 16-17)
  • Prior Lake: 4th trip (2011, 12, 14, 17)
  • St Michael-Albertville: 10th trip (1997, 99, 01, 07, 08, 13-17)

**4 of these teams won the section championship last year: Eden Prairie, Lakeville North, Maple Grove, St Michael-Albertville (in 5A)

 

1998-2017 Eleven Seven Corp - Powered by MNSOnet at net.minnesotasportsonline.com
PrepGIANT.com NetworkMinnesota-Scores | NorthDakota-Scores | Report Score | Coach Login
Tournament Brackets | CraigOlsonSports | PheasantCountry |