Minnesota-Scores.net

MN Scores >> Boys: FB Soc BB Hock WR Base Lax Girls: VB Soc BB Hock SB Lax

Twitter Facebook G+

ND Scores >> Boys: FB Soc BB Hock WR Base          Girls: VB Soc BB Hock SB

Twitter Facebook G+

Submit a Score | Radio | FAQ | Tiebreaker Margin | Advertising | NFL QRF | Contact | About | Message Boards

Thursday, October 26, 2017
Football
Share Share
Print this Story
Email this Story

Section semifinal nuggets

By Ryan Phelps
Anytown, MN

Semifinal seeds still standing in 9M-5A

  • 8 seeds: 0
  • 7 seeds: 2 (1 in 2016, 0 in 2015, 1 in 2014, 3 in 2013)
  • 6 seeds: 8 (6, 7, 2, 10)
  • 5 seeds: (17, 23, 21, 17)
  • 4 seeds: (31, 25, 27, 31)
  • 3 seeds: 40 (42, 41, 46, 38)
  • 2 seeds: 46 (47, 48, 47, 45)
  • 1 seeds: 48 (48, 48, 48, 48)

 

Semifinal seeds still standing in 6A

  • 8 seeds: 4
  • 7 seeds: 4
  • 6 seeds: 4
  • 5 seeds: 4
  • 4 seeds: 4
  • 3 seeds: 4
  • 2 seeds: 4
  • 1 seeds: 4

 

Upset special: lowest seeded teams to advance

  • #7 Howard Lake-Waverly-Winsted def. #2 Concordia Academy, 20-16 (Section 4AA)
  • #7 Tri-City United def. #2 Sibley East, 43-7 (Section 3AAA)
  • #6 Adrian def. #3 Murray County Central, 14-6 (Section 3A)
  • #6 Kerkhoven-Murdock-Sunburg def. #3 Lester Prairie/Holy Trinity, 26-7 (Section 4A)
  • #6 Holdingford def. #3 Atwater-Cosmos-Grove City, 34-13 (Section 5AA)
  • #6 Wadena-Deer Creek def. #3 Staples-Motley, 42-20 (Section 6AA)
  • #6 Plainview-Elgin-Millville def. #3 Stewartville, 28-22 (Section 1AAA)
  • #6 Detroit Lakes def. #3 Willmar, 41-40 (Section 8AAAA)
  • #6 Park Center def. #3 Irondale, 17-14 (Section 5AAAAA)
  • #6 St. Francis def. #3 Duluth East, 45-21 (Section 7AAAAA)

 

Seed scrambling (9M through 5A)

  • 27 sections have all four (1-4) top seeds moving on to the semifinals
  • 21 sections have at least one team seeded 5-7 advancing
  • In 2016, 28 sections had the top 4 advancing
  • In 2015, 23 sections had the top 4 advancing
  • In 2014, 27 sections had the top 4 advancing
  • In 2013, 21 sections had the top 4 advancing

 

Teams remaining: 224

  • 4 teams in each of the 48 sections in 9M through 5A
  • 8 teams in each of the 4 sections in 6A
  • 112 will move on to the section finals

 

Undefeated teams remaining: 27

  • 9M=4 (8 in 2016), 1A=7 (4), 2A=3 (3), 3A=2 (3), 4A=7 (5), 5A=3 (7), 6A=1 (1)
  • No undefeated teams lost in the section quarterfinals

 

Sections with two undefeated teams remaining: 3 (7 in 2016)

  • 1A, Section 5: #2 Minneota (9-0) and #1 BOLD (9-0)
  • 1A, Section 6: #2 Ada-Borup/NCW (9-0) and #1 Otter Tail Central (8-0)
  • 4A, Section 1: #2 Kasson-Mantorville (8-0) and #1 Winona (8-0)

 

Worst records in the semifinals (9M through 5A)

  • 1 team is 1-8: Red Wing (1AAAA)
  • 1 team is 1-7: Faribault (1AAAA)
  • 4 teams are 2-7: Adrian (3A), Howard Lake-Waverly-Winsted (4AA), Martin County West (3AA), St Francis (7AAAAA)
  • 13 teams are 3-6: Cannon Falls (4AAA), Chisago Lakes Area (7AAAAA), Clearbrook-Gonvick (8-9M), Hastings (3AAAAA), Hermantown (7AAAA), Hill-Murray (3AAAA), Minneapolis Edison (4AAA), Minneapolis Washburn (4AAAAA), Park Center (5AAAAA), Plainview-Elgin-Millville (1AAA), Simley (3AAAA), Tri-City United (3AAA), Wadena-Deer Creek (6AA)
  • 18 teams are 4-5: Aitkin (7AA), Bemidji (8AAAAA), Big Lake (6AAAA), Detroit Lakes (8AAAA), East Grand Forks (8AAA), Grand Rapids (7AAAA), Kittson County Central (8-9M), Maple Lake (4AA), Moose Lake-Willow River (7AA), Morris/Chokio-Alberta (6AA), Pelican Rapids (6A), Pine City (5AAA), Rochester Century (1AAAAA), Sleepy Eye (3A), St Agnes (4AA), Tartan (4AAAAA), Waconia (2AAAAA), Zumbrota-Mazeppa (1AAA)

 

Best sections still standing (combined record of teams remaining)

  • 9M, Section 1: 32-4
  • 2A, Section 8: 31-4
  • 1A, Section 1: 31-5
  • 1A, Section 5: 31-5
  • 9M, Section 6: 29-5
  • 4A, Section 5: 28-6

 

Worst sections still standing (combined record of teams remaining)

  • 5A, Section 7: 16-18
  • 4A, Section 3: 17-17
  • 2A, Section 4: 18-17
  • 2A, Section 6: 19-17
  • 3A, Section 1: 20-16
  • 3A, Section 4: 19-15

 

Something seems similar

  • In 9-Man Section 3, all four teams have a record of 6-3
  • #1 Nicollet vs #4 Mountain Lake Area
  • #2 Edgerton/Ellsworth vs #4 Westbrook/Walnut Grove

 

It's lonely on top

  • In Section 4AA, Minneapolis North is 8-0
  • The three other teams are all below .500
  • #3 Maple Lake (4-5), #4 St Agnes (4-5), #7 Howard Lake-Waverly-Winsted (2-7)

 

Ready to repeat? Seven teams will try to defend their titles

  • 6A, Totino-Grace hosts Anoka
  • 5A, Elk River hosts Sauk Rapids-Rice
  • 4A, Benilde-St. Margaret's hosts Orono
  • 3A, Rochester Lourdes hosts Zumbrota-Mazeppa
  • 2A, Caledonia hosts Chatfield
  • 1A, Minneapolis North host St. Agnes
  • 9M, Grand Meadow at Spring Grove

 

Streak extenders

  • #1(2A) Caledonia won their 36th consecutive game in Week 8 and earned a first-round bye
  • 36 games is the longest active winning streak in Minnesota football
  • It's also the 13th longest winning streak all-time in Minnesota
  • Defending 1A champ Minneapolis North has won 21 straight (now in Class 2A)
  • 76 games is the longest consecutive winning streak in Minnesota football history, accomplished by Stephen-Argyle from 2003-08

 

1998-2017 Eleven Seven Corp - Powered by MNSOnet at net.minnesotasportsonline.com
PrepGIANT.com NetworkMinnesota-Scores | NorthDakota-Scores | Report Score | Coach Login
Tournament Brackets | CraigOlsonSports | PheasantCountry |